Црква „Св. Атанасиј“ - Лавци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Лавци (02).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Карта

Место Лавци
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Архитектонски опис

Црква „Св. Атанасиј“ - црква во селото Лавци, Општина Ресен. Црквата се наоѓа околу 25 метри растојание од Старата џамија. Во нејзин склоп се наоѓаат селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]