Црква „Св. Илија“ - Коњско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Манастир „Св. Илија“ на Преспанско Езеро 9.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Координати 40°55′7″N 20°58′29″E / 40.91861° СГШ; 20.97472° ИГД / 40.91861; 20.97472Координати: 40°55′7″N 20°58′29″E / 40.91861° СГШ; 20.97472° ИГД / 40.91861; 20.97472
Место Коњско
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1922 (обновена)
Архитектонски опис

Свети Илија — главна и единствена манастирска црква на Коњскарскиот манастир во селото Коњско, Македонија.[1]

Црквата со својата местоположба кај заливот Лиса пружа прекрасен поглед на Преспанското Езеро.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на околу 2 километри северозападно од селото, изградена на карпа на самиот брег на Преспанското Езеро.[3]

Црквата се наоѓа околу 2 километри од селото Коњско и околу 6 километри од селото Стење. До нејзе може да се стигне преку возило преку макадамски пат, како и пеш преку стрмна тесна патека. И двете се издвојуваат од локалниот пат помеѓу двете села.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1922 година на стари темели, што се забележува и од натписот во нишата над влезот, каде стои 10 мај 1922 година. Во нејзина непосредна близина постојат остатоци од градби кои упатуваат на претпоставката дека во минатото тука се наоѓал манастир.[3] Претходната градба на црквата се верува дека потекнува од 1870 година.[2]

Денес, манастирот е обновен.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не поседува фрескоживопис.

Иконостас[уреди | уреди извор]

Во внатрешноста на црквата има иконостас.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „ЕЗЕРСКА ТУРА: Село Стење – Манастир Свети Илија со плажа Вакув во заливот Лиса село Коњско – Островот Голем град“. 2020-06-19. Посетено на 2022-02-01.
  3. 3,0 3,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 154. ISBN 9789989920554. Посетено на 1 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]