Црква „Св. Илија“ - Прељубје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Преспа 228.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 41°02′04″N 20°57′37″E / 41.03444° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.03444; 20.96028Координати: 41°02′04″N 20°57′37″E / 41.03444° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.03444; 20.96028
Место Прељубје
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1999
Ктитор Пеце Ѓурковски
Архитектонски опис

Свети Илија — главна и единствена манастирска црква на Прељупскиот манастир во селото Прељубје, Ресенско.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село, на местоположба од каде се гледа целата Преспанска Котлина.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Се верува дека некогаш во минатото постоела црква, чии темели неодамна повторно биле пронајдени. Поради тоа се појавила иницијатива за обнова на црквата.[2]

Црквата била обновена во 1999 година, како што е наведено на плочата поставена на црквата. Истата била обновена од страна на ктиторот Пеце Ѓурковски, кој потекнува од селото, но живее и работи во Франкфурт, Германија.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 249. ISBN 9789989920554. Посетено на 21 февруари 2019.
  3. Таушанска, Марија (2018-08-16). „Седумвековен даб го чува манастирот „Свети Илија" во Прељубје“. Нова Македонија. Посетено на 2019-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]