Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Перово

Координати: 41°00′45″N 20°59′40″E / 41.01250° СГШ; 20.99444° ИГД / 41.01250; 20.99444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°00′45″N 20°59′40″E / 41.01250° СГШ; 20.99444° ИГД / 41.01250; 20.99444
Место Перово
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1867
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Долно Перово, Општина Ресен, Македонија.[1]

Во кругот на селската црква се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на крајот од селото, околу 300 метри југоисточно од последните куќи, сместена на устието на Дрменска Река.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1867 година, што може да се забележи и од изделканиот камен на црквата, вграден во западниот дел на црквата.[2]

Во периодот помеѓу 1990 и 1993 година е обновен плафонот на црквата, променет покривот на тремот и изградена камбанаријата.[2]

Икони[уреди | уреди извор]

Збирката икони од оваа црква е прогласена за движно културно наследство на Македонија.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 235. ISBN 9789989920554. Посетено на 14 февруари 2019.
  3. Регистрирани движни добра (PDF). Управа за заштита на културното наследство. 2023. стр. 17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]