Црква „Св. Никола“ - Шурленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 57.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Координати 41°00′30″N 20°56′11″E / 41.00833° СГШ; 20.93639° ИГД / 41.00833; 20.93639Координати: 41°00′30″N 20°56′11″E / 41.00833° СГШ; 20.93639° ИГД / 41.00833; 20.93639
Место Шурленци
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Шурленци, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на височинка над селото, а околу нејзе се наоѓаат и самите селски гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црква се наоѓа во месноста Старо Село, каде некогаш се наоѓало и селото Шурленци.[1] Околу црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната помеѓу двете светски војни, а била обновена во 1975 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 328–332. ISBN 9789989920554. Посетено на 3 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]