Црква „Св. Недела“ - Сирхан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција Преспа 48.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 41°00′15″N 20°56′12″E / 41.00417° СГШ; 20.93667° ИГД / 41.00417; 20.93667Координати: 41°00′15″N 20°56′12″E / 41.00417° СГШ; 20.93667° ИГД / 41.00417; 20.93667
Населено место Шурленци
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Неделацрква во месноста Сирхан, која претставува викенд-населба, во Општина Ресен, Македонија. Црквата се наоѓа во атар на селото Шурленци.

Црквата е изградена од жителите на викенд-населбата Сирхан, околу која се наоѓаат и неколку гробови, како и помошен објект за потребите на верниците. Сместена е на самиот пат кој води од Ресен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]