Црква „Св. Никола“ - Лескоец (Ресенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 38.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°57′26″N 20°52′36″E / 40.95722° N; 20.87667° E / 40.95722; 20.87667Координати: 40°57′26″N 20°52′36″E / 40.95722° N; 20.87667° E / 40.95722; 20.87667
Населено место Лескоец (Ресенско)
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1874
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Лескоец, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на самиот влез во селото, на височинка од североисточната страна на селото.

Била изградена во 1874 година, а била реновирана во 1922 и во 1983 година. Во кругот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 302–307. ISBN 9789989920554. Посетено на 22 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]