Црква „Св. Атанасиј“ - Стење (нова црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 14.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°56′20″N 20°54′49″E / 40.93889° СГШ; 20.91361° ИГД / 40.93889; 20.91361Координати: 40°56′20″N 20°54′49″E / 40.93889° СГШ; 20.91361° ИГД / 40.93889; 20.91361
Место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — мала црква (или параклис) во селото Стење, сместена близу новоизградената плажа во Стење.

Задниот дел на црквата „Св. Атанасиј“

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]