Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Стење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Преспа 10.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°55′58″N 20°55′34″E / 40.93278° N; 20.92611° E / 40.93278; 20.92611Координати: 40°55′58″N 20°55′34″E / 40.93278° N; 20.92611° E / 40.93278; 20.92611
Населено место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — гробјанска црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на селските гробишта, надвор од селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]