Црква „Св. Никола“ - Стење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција Преспа 33.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба
Координати 40°56′43″N 20°54′06″E / 40.94528° СГШ; 20.90167° ИГД / 40.94528; 20.90167Координати: 40°56′43″N 20°54′06″E / 40.94528° СГШ; 20.90167° ИГД / 40.94528; 20.90167
Населено место Стење
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 2013
Ктитор Видосава Трајковска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — најнова црква во селото Стење, Општина Ресен, Македонија, која е сè уште во изградба. Се наоѓа на самиот влез во селото, веднаш до канцеларијата на управата на Националниот парк „Галичица“.

Темелите на црквата биле поставени во јуни 2013 година, а самата градба на црквата била финансирана од Видосава Трајковска.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Стење поставен и осветен камен-темелник на црквата „Св. Никола““ (македонски). Ресен: Преспана. конс. 24 октомври 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]