Брод (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брод
Tvrđava Brod
Карта
Општи податоци
ГрадСлавонски Брод
ЗемјаХрватска

Брод (хрватски: Tvrđava Brod) — барокна погранична тврдина во градот Славонски Брод, Хрватска, покрај реката Сава. Изградена во XVIII век, во времето кога овие простори биле под власт на Австрија, а целта на изградбата била фактот што градот се наоѓал помеѓу границата на Австрија и Османлиската царство.

Оваа тврдина е една од најголемите во Хрватска, па на големина се споредува со Диоклецијановата палата.