Лесковац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Лесковац е град во јужна Србија. Според пописот од 2002 година во Лесковац живееле 78.030 луѓе. А во дотогашната општина живееле 162.252 жители. Градот датира уште од времето на Римското царство. Во средниот век се викал „Глубочица“ па „Дубочица“. Градот после Втората светска војна бил познат по производството на текстил.

Географија[уреди]

Клима[уреди]

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Демографија[уреди]

Етнички состав според пописот од 2002 година.
Срби
  
57.661 91,25%
Роми
  
4.327 6,84%
Црногорци
  
223 0,35%
Македонци
  
168 0,26%
Југословени
  
108 0,17%
Бугари
  
57 0,09%
Хрвати
  
56 0,08%
Албанци
  
20 0,03%
Словенци
  
15 0,02%
Муслимани
  
12 0,01%
Руси
  
8 0,01%
Унгарци
  
8 0,01%
Словаци
  
4 0,00%
Германци
  
3 0,00%
Чеси
  
2 0,00%
Украинци
  
2 0,00%
Романци
  
2 0,00%
Русини
  
1 0,00%
Горанци
  
1 0,00%
Бошњаци
  
1 0,00%
непознато
  
244 0,38%

Меѓународна соработка[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]