Суботица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Суботица - градската куќа

Суботица (српски: Суботица или Subotica слушнете , унгарски: Szabadka, хрватски: Subotica, германски: Maria-Theresiopel / Theresiopel ) е град и општина во северна Србија, во Автономната Покраина Војводина.

Се наоѓа на 46°5'55" СГШ и 19°39'47" ИГД, на 10 километри од границата со Унгарија. Суботица е најсеверниот град на Србија и втор најголем град на регионот Војводина, помал само од Нови Сад. Според пописот од 2002 неговото население е 99.471 жители од кои 35% се Унгарци. Според пописот од 2002 во градот живеат и 409 Македонци.

Општината Суботица има 147.758 жители. Градот е административен центар на Северно-Бачкиот округ. Градоначалник е Саша Вучиниќ.