Војводина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Автономна Покраина Војводина
Аутономна Покрајина Војводина
Војводина (црвено)
Војводина (црвено)
Главен град
(и најголем)
Нови Сад
45°19′ СГШ 19°51′ ИГД / 
Службен јазик српски, унгарски, словачки, романски, хрватски, русински
Уредување Управа
 -  Претседател на владата Бојан Пајтиќ
 -  Претседател на собранието Шандор Егереши
Автономија
 -  Српска Војводина 1848 
Површина
 -  Вкупна 21.506 км2 (н/п)
 -  Вода (%) н/п
Население
 -  Попис 2002 2.031.992 
 -  Густина 94,51 жит/км2 (nн/п)
Часовен појас CET (UTC+1)
 -  (ЛСВ) CEST (UTC+2)

Војводина е автономна покраина во рамките на Република Србија. Нејзин главен град, а воедно и најголем град во Војводина е Нови Сад. Војводина е со мешан етнички состав, повеќе од 26 различни етнички групи и 6 официјални јазици.Војводина има околу 2000000 жители, од који најмногу се Срби (65%-70%), потоа Унгари (14%), Словаци (2,79%), Хрвати (2%), Југословени (2%), Црногорци (1,80%), Буњевци (1,50%), Македонци во Качарево, Јабука, Пландиште и Зрењанин и други националности. Религија: Православни 70%, Католици 17%, Протестанти 3,50% и други

Vojvodina karta.png

Галерија[уреди]