Словаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Словаци
Slováci
Svks2.jpg Антон Бернолак, Људовит Штур, Андреј Хлинка, Штефан Банич, Јозеф Милослав Хурбан, Аурел Стодола, Адам Франтишек Колар, Милан Хоџа, Павол Орсах Хвиездослав, Милан Растисав Штефаник, Густав Хусак, Александер Дубчек
Вкупно население
6 до 6.5 милиони
Региони со значително население
Словачка Slovakia 4,614,854[1]

Flag of the United States.svg САД:    790,000[2]
 Чешка:    200,000[3]
 Канада:    64,145-100,000[2]
 Србија:    59,021
 Велика Британија:    45,000[4]
 Ирска:    30,000[2]
 Австрија:    25,000[2]
 Германија:    20,200
 Унгарија:    17,693[5]
 Романија:    17.226[6]
 Франција: 13,000
Австралија Австралија: 12,000
 Украина: 6,397
 Хрватска: 4,712
 Белгија:    4,000[2]
 Полска: 2,000

Јазик

словачки јазик

Вероисповед

Католици 73%,
Протестанти 10.8%,
други 3.2%, теизам, агностицизам или атеизам 13%

Сродни народи

Словени, особено Западни Словени

Словаците се европски народ од западно-словенската група. Религијата која преовладува меѓу Словаците е католицизмот и говорат словачки јазик. Поголемиот дел од Словаците живеат во Република Словачка, но има и поголеми малцинства во Чешка, Унгарија и Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]