Кашуби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кашупска народна носија.

Кашубите (кашубски:kaszëbi; полски:kaszubi) се народ од словенско потекло кој живее во областа Померанија во Полска. Ги има околу 100.000 луѓе.

Историја[уреди]

Кашубите сметаат себеси за потомци на древноto славeнското племе Поморјани.

Јазик[уреди]

Според пописот од 2002 година околу 51,000 лица се декларирани дека зборуваат Кашупски јазик.

Население[уреди]

Според различните проценки, Кашубите бројат 300,000 - 500,000 луѓе. Во 2002 година како кашуби се определиле 5,062 лица.

Надворешни врски[уреди]