Пожаревац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Пожаревац е град во централноисточниот дел на Република Србија, седиште на Браничевскиот округ. Според пописот од 2002 година, тука живеат 41,736 жители, додека во поширокото градско подрачје има 74,902.