Врање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Врање
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+1
UTC+2
Општи податоци
Име Врање
Портал http://www.vranje.org.rs/
Управа
Земја  Србија
Градоначалник Мирољуб Стојчиќ
Географија
Население
Население 55.052

Врање е град во јужна Србија, седиште на истоимената општина и на Пчињскиот округ. Според пописот од 2002 година, во градот Врање имало 55.052 жители, а во целата општина 88.288.

Врање е економски, политички и културен центар на пчинскиот округ во чијшто состав влегуваат општините Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште и Врање. Градот се простира во северозападниот дел на врањската котлина, на левиот брег на реката Јужна Морава. Од границата со Македонија е оддалечн 40 км, а од бугарската околу 70 км.

Панорама на Врање