Крушевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Serbia Kruševac.png

Крушевац е град којшто се наоѓа во северниот дел на Србија. Овој град денес има над 60.000 жители на територијата на градот и околу 140.000 жители на територијата на општината. Општината Крушевац има 101 населби. Крушевац зафаќа површина од 845км² и е центар на Расинскиот округ.