Пеќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Пеќ
—  Град  —
Peć / Пећ
Pejë / Peja
Поглед кон Пеќ.
Пеќ се наоѓа во Косово
Пеќ
Местоположба во Косово
Координати: 42°39′ СГШ 20°18′ ИГД / 
Држава Косово
Округ Пеќ
Површина
 • Град 602 км2
Население
 • Град 98.237 жит.
 • Урбано 48.962 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ZIP code 30000
Повик. бр. +381
Регистарски таблички 03
Портал Општина Пеќ

Пеќ (албански: Pejë; српски: Пећ, Peć; турски: İpek) e град во западниот дел на Косово и Метохија и административен центар на истоимениот округ. Општината има површина од 602 километри квадратни, каде се наоѓа градот Пеќ и уште 95 села. Според податоците од 2011 година, општината имала население од околу 98.237, а само градот околу 48.962 жители.

Демографија[уреди]

Етнички групи во општина Пеќ
година/население Албанци  % Срби  % Црногорци  % Роми  % Бошњаци  % други  % вкупно
1961 попис 41,532 62.35 8,852 13.28 12,701 19.05 728 1.09 1,397 2.1 66,656
1971 попис 63,193 70.12 9,298 10.31 11,306 12.54 433 0.48 5,203 5.77 90,124
1981 попис 79,965 71.99 7,995 7.2 9,796 8.82 3,844 3.46 8,739 7.86 111,071
1991 попис 96,441 75.5 7,815 6.11 6,960 5.44 4,442 3.5 9,875 7.72 127,796
јануари 1999 ~104,600 ~92 н.п. н.п. н.п. н.п. ~3,500–4,000 ~3.3 н.п. н.п. ~4,000–4,200 ~3.6 ~113,000
2011 попис 87,975 91.2 332 0.4 3,836 3.9 3,786 3.9 521 0.5 96,450
Source: Yugoslav Population Censuses for data through 1991,OSCE estimates for data from 1999, and 2011 census from Kosovo Republic.[1] Mission in Kosovo: Municipal profile of Peć, March 2009. – Retrieved on 14 May 2009.</ref>

Збратимени градови[уреди]

Познати личности[уреди]

Некои познати личности од Пеќ се:

Галерија[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]