Инѓија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Инѓија

Инџија (српски: Инђија/Inđija) е град и општина во округот Срем во Војводина, Србија. Се наоѓа на 45°3′0″ северна ширина, и 20°5′0″ источна должина.

Општината се состои од 11 населени места и има население од 49,609 жители, додека самиот град Инџија има 26,247 жители. Националната структура на населението е следна: Срби - 84,87%, Хрвати - 3,83%, Југословени - 1,95%, Унгарци - 1,93% и останати.

Градоначалник е Горан Јешиќ.

Надворешни врски[уреди]