Temple of the Dog

Од Википедија — слободната енциклопедија
Temple of the Dog
landscape =
Животописни податоци
ПотеклоСиетл, САД
Жанровигранџ, алтернативен рок
Период на активност1990–1992, 2016
ИздавачиA&M
СоработнициMother Love Bone, Soundgarden, Pearl Jam, Green River, Bad Radio, Skin Yard
Мреж. местоМатична страница Уредете го ова на Википодатоците
Поранешни членови
Крис Корнел
Џеф Амент
Мет Камерон
Стоун Госард
Мајк Мекреди
Еди Ведер

Temple of the Dog — поранешна американска рок група кој била формирана во Сиетл во 1990 година. Групата била основана од страна на вокалистот Крис Корнел од Soundgarden, како почит кон неговиот пријател, покојниот Ендрју Вуд, пејач на групите Malfunkshun и Mother Love Bone. Во составот на групата биле Стоун Госард на ритам гитара, Џеф Амент на бас гитара (и поранешни членови на Mother Love Bone), Мајк Мекреди на водечката гитара, и Мет Камерон на тапани. Еди Ведер се појавил како гостин да обезбеди некои вокални изведби.

Групата го издала својот единствен албум, насловен Temple of the Dog во април 1991 година преку A & M Records. Сесиите за снимање се одржале во ноември и декември 1990 година во London Bridge Studios во Сиетл со продуцент Рик Парашар. Иако заработил пофалби од музичките критичари за време на неговото пуштање, албумот не бил широко познат до 1992 година, кога Ведер, Амент, Госард и Мекреди добиле популарност преку Pearl Jam.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали Место Сертификат
САД
[1]
Канада
[2]
1991 Temple of the Dog 5 11 US: Platinum[3]


CAN: Platinum[4]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Песна Позиција Албум
US
[5]
US Mod
[5]
CAN
[6]
NZ
[7]
UK
[8]
1991 "Hunger Strike" 4 7 50 47 51 Temple of the Dog
"Say Hello 2 Heaven" 5
"Pushin Forward Back"
"—" denotes singles that did not chart.

Музички спот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Temple of the Dog Chart History: Albums“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 2008-02-19. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  2. „Top Albums/CDs - Volume 56, No. 11, September 12, 1992“. RPM (магазин). Архивирано од изворникот на 2009-01-22. Посетено на 2008-03-07. Text "RPM]]" ignored (help)
  3. „Gold & Platinum Searchable Database – Search Results – Temple of the Dog“. Recording Industry Association of America. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2007-10-03.
  4. „Gold Platinum Database: Temple of the Dog“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2012-01-29.
  5. 5,0 5,1 [[[:Предлошка:BillboardURLbyName]] „Temple of the Dog Chart History: Singles“] Проверете ја вредноста |url= (help). Billboard. Посетено на 2008-02-19. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
  6. „Canadian Charts — Hunger Strike“. RPM (magazine). Архивирано од изворникот на 2009-01-22. Посетено на 2008-03-07. Text "RPm" ignored (help)
  7. „Discography Temple of the Dog“. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2017-09-13.
  8. „UK Singles & Albums Chart Archive — Temple of the Dog“. Архивирано од изворникот на December 1, 2008. Посетено на 2007-12-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]