Vitalogy

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Vitalogy“
Студиски албум од Pearl Jam
ИздаденVinyl: November 22, 1994
CD: December 6, 1994
Снименноември 1993 – октомври 1994
Жанргранџ, хард рок, арт рок
Траење55:30
Издавачка куќаЕпик Рекордс
ПродуцентБрендан О'Бриен, Pearl Jam
Pearl Jam — Хронологија
Vs.
(1993)
Vitalogy
(1994)
No Code
(1996)
Издадени песни од Vitalogy
 1. "Spin the Black Circle"/"Tremor Christ"
  Издадена: 8 ноември 1994
 2. "Not for You"
  Издадена: 21 март 1995
 3. "Immortality"
  Издадена: 6 јуни 1995

Vitalogy“ — третиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 22 ноември 1994 година преку Епик Рекордс. Pearl Jam ги напишала и ги снимила песните од Vitalogy за време на турнејата на својот претходен албум Vs. (1993). Музиката на албумот била поразновидна од претходните изданија, и се состои од агресивни рок песни, балади и други елементи што го направиле како прв експериментален албум на бендот.

Албумот првпат бил пуштен на грамафонска плоча, по кое следело пуштање на компакт диск и касета на 6 декември 1994 година. LP продал 34.000 примероци во првата недела од објавувањето. По издавањето на ЦД-то, Vitalogy станал втор најбрз албум во продажба во историјата, само зад претходното издание на бендот Vs., продавајќи 877.000 копии во својата прва недела[1]. Албумот е сертифициран пет пати на платина од RIAA во САД. Ова е последниот албум на Pearl Jam на кој настапувал тапанарот Дејв Абрузес[2].

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер. Целата музика е припишана од Pearl Jam со исклучоци (*). Музичките композитори се наведени подолу. 

Бр. НасловМузика Траење
1. „Last Exit“  Абрузес, Госард 2:54
2. Spin the Black Circle“  Стоун Госард[3] 2:48
3. Not for You“  Ведер[4] 5:52
4. Tremor Christ“  Џеф Амент , Mike Мекреди[4] 4:12
5. Nothingman(*)Амент 4:35
6. „Whipping“  Ведер[5] 2:35
7. „Pry, To“  Абрузес, Амент , Мекреди, Госард, Ведер 1:03
8. Corduroy“  Ведер[6] 4:37
9. „Bugs“  Ведер[7] 2:45
10. „Satan's Bed“ (*)Госард 3:31
11. Better Man(*)Ведер 4:28
12. „Aye Davanita“  Абрузес, Амент , Мекреди, Госард, Ведер 2:58
13. Immortality“  Ведер[6] 5:28
14. „Hey Foxymophandlemama, That's Me“ (*) (позната и како "Stupid Mop"[8])Амент , Госард, Џек Ајронс , Мекреди, Ведер 7:44
Вк. траење:
55:30

Бонус песни

Сите текстови на Ведер. 

Бр. НасловМузика Траење
15. „Better Man“ (guitar and organ only mix)Ведер 3:55
16. „Corduroy“ (alternate take)Ведер[6] 4:44
17. „Nothingman“ (1993 demo featuring Richard Stuverud on drums)Амент 4:36

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Philips, Chuck (December 15, 1994). „Vitalogy' Makes for a Real Pearl Jam of a Seller“. Los Angeles Times. Посетено на June 18, 2014.
 2. Gold and Platinum Database Search. RIAA.com. Посетено на February 12, 2007.
 3. Fricke, David. "Еди Ведер's Combat Rock". Rolling Stone. May 29, 2003.
 4. 4,0 4,1 Gilbert, Jeff. "Prime Cuts: Mike Мекреди - The Best of Pearl Jam!". Guitar School. May 1995.
 5. "Interview with Stone Gossard and Mike McCready". Total Guitar. November 2002.
 6. 6,0 6,1 6,2 Hilburn, Robert. "All Revved Up (As Usual)". Los Angeles Times. November 20, 1994.
 7. Scaggs, Austin. "Еди Ведер: Addicted to Rock". Rolling Stone. April 21, 2006.
 8. (1994) Album notes for Vitalogy by Pearl Jam, [CD booklet]. New York: Sony Music.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]