Lightning Bolt (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Lightning Bolt“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден11 октомври 2013 (2013-10-11)[1]
Снимен2011–2013
Жанралтернативен рок
Траење47:14
Издавачка куќаMonkeywrench, Republic
ПродуцентБрендан О’Брајан
Pearl Jam — Хронологија
9.11.2011 Toronto, Canada
(2011)
Lightning Bolt
(2013)
Let's Play Two
(2017)
Издадени песни од Pearl Jam
  1. "Mind Your Manners"
    Издадена: 11 јули 2013
  2. "Sirens"
    Издадена: 18 септември 2013

Lightning Bolt“ — десеттиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 11 октомври 2013 година. Продуцент на албумот бил повторно Брендан О’Брајан, кој работел на секој албум на групата, освен на нивниот прв албум Ten. Материјалот бил снимен во Monkeywrench Records во Сиетл.

Групата материјалот започнала да го компонира во 2011 година, а првите сесии за снимање на албумот се случиле на почетокот на 2012 година пред музичарите да решат да направат пауза. Бидејќи сите членови на групата потоа се впуштиле во странични проекти, работата со Lightning Bolt продолжила во март 2013 година. Музиката за Lightning Bolt има посилен рок звук со подолги песни за разлика од претходникот Backspacer (2009), а стиховите ги пренесува чувствата на пејачот Еди Ведер на стареење и смртност.

Претходната промотивна кампања која се фокусира на мрежната страница на Перл Jamем и профилите на друштвените мрежи и два умерено успешни синглови, „Mind Your Manners“ и „Sirens“, од Молт Болт беше добро прифатена од критичарите, кои албумот го сметаа за ефикасно враќање на стариот бенд звук и ги собори топ листите во Соединетите држави, Канада и Австралија. Албумот имал два синглови - „Mind Your Manners“ и „Sirens“. Албумот бил критички добро прифатен, а албумот се нашол на топ листите во Канада, Австралија и Нов Зеланд.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер, сета музика искомпонирана од Ведер, освен означените.

Бр. Наслов Траење
1. „Getaway“   3:26
2. Mind Your Manners“   2:38
3. „My Father's Son“   3:07
4. Sirens“   5:41
5. „Lightning Bolt“   4:13
6. „Infallible“   5:22
7. „Pendulum“   3:44
8. „Swallowed Whole“   3:51
9. „Let the Records Play“   3:46
10. „Sleeping by Myself“   3:04
11. „Yellow Moon“   3:52
12. „Future Days“   4:22
Вк. траење:
47:14

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lightning Bolt“. The Music. October 11, 2013. Архивирано од изворникот на 2019-05-22. Посетено на October 11, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]