No Code

Од Википедија — слободната енциклопедија
„No Code“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден27 август 1996
Снимен12 јули 1995 – мај1996
Жанр
Траење49:37
Издавачка куќаЕпик Рекордс
ПродуцентБрендан О'Бриен, Pearl Jam
Pearl Jam — Хронологија
Vitalogy
(1994)
No Code
(1996)
Yield
(1998)
Издадени песни од No Code
  1. "Who You Are"
    Издадена: 30 јули 1996
  2. "Hail, Hail"
    Издадена: 1996
  3. "Off He Goes"
    Издадена: 1997

No Code“ — четвртиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 27 август 1996 година преку Епик Рекордс. По проблематичната турнеја за својот претходен албум, Vitalogy (1994), каде Pearl Jam започнал бојкот на Ticketmaster како многу рекламиран, бендот влегол во студио за да ги сними своите следни песни. Музиката на овој албум е поразновидна од она што бендот го направил на претходните изданија, со елементи на гаражен рок.

Иако No Code дебитирал на првото место на Билборд 200, тој оставил голем дел од обожавателите на бендот незадоволни и бргу паднал од топ листите. Критичките осврти биле исто така измешани, со пофалби за музичката сорта, но албумот се смета за неконзистентен.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер

Бр. НасловТекстМузика Траење
1. „Sometimes“   Еди Ведер 2:40
2. Hail, Hail“   Стоун Госард, Џеф Амент , Мајк Мекреди 3:41
3. Who You Are“   Стоун Госард, Џек Ајронс 3:50
4. „In My Tree“   Госард, Ајронс, Ведер 3:59
5. „Smile“   Ament 3:52
6. Off He Goes“   Еди Ведер 6:02
7. „Habit“   Еди Ведер 3:35
8. Red Mosquito“   Амент, Госард, Ајронс, Мекреди, Ведер 4:03
9. „Lukin“   Еди Ведер 1:02
10. „Present Tense“   Мајк Мекреди 5:46
11. „Mankind“  Стоун ГосардСтоун Госард 3:28
12. „I'm Open“   Џек Ајронс, Еди Ведер 2:57
13. „Around the Bend“   Еди Ведер 4:35
Вк. траење:
49:37

Надворешни врски[уреди | уреди извор]