Black (песна од Pearl Jam)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Black“
Песна од Pearl Jam од албумот Ten
Реализиран27 август 1991[1]
СнименLondon Bridge Studio, Сиетл[2]
Должина5:43
КуќаEpic
ТекстЕди Ведер, Стоун Госард
ПродуцентРик Парашар, Pearl Jam
Ten список на песни
„Why Go“
(Песна бр. 4)
"Black"
(песна бр. 5)
Jeremy
(Песна бр. 6)

Black“ — песна од американска рок група Pearl Jam. Песната е петта на деби албумот на групата Ten (1991). Одликувајќи се со стиховите напишани од вокалистот Еди Ведер и музиката напишана од гитаристот Стоун Госард, песната „Black“ се зборува за првите љубовни врски, иако главно Ведер покажа силни емоции додека ја изведувал песната во живо во раните години. Во понатамошните изведби на песната во живо, Ведер кон крајот на инструменталниот дел од песната го додава и стихот „Ние си припаѓаме еден на друг“ („We belong together“).

Откако Ten постигнал комерцијален успех во 1992 година, издавачката куќа на Pearl Jam, Epic Records ја повикала групата да ја објави песната како сингл. Бендот одбил, наведувајќи ја личната природа на песната. И покрај недостатокот на комерцијално единечно издание, песната успеала да достигне број три на списокот на Billboard Mainstream Rock Tracks. Ремиксните верзии на песната биле вклучени во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam 2004, Rearviewmirror (1991–2003) и во 2009 година. Песната останала една од најпопуларните песни на бендот и на феновите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Huey, Steve. „Pearl Jam - Ten“. Allmusic. конс. August 10, 2014. 
  2. Weisbard, Eric, et al. "Ten Past Ten". Spin. August 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]