Прејди на содржината

Daughter (песна од Pearl Jam)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Daughter“
Податотека:Pearl Jam - Daughter album cover.jpg
Single од Pearl Jam
од албумот Vs.
B-side"* „Blood“ (живо)
Пуштена2 ноември 1993[1]
Снименамарт - мај 1993
СтудиоКалифорнија
ЖанрАлтернативен рок, кантри рок[2]
Должина3:55
МаркаЕпик Рекордс
Песнописец
Продуцент(и)
Pearl Jam ― синглова хронологија
"Go"
(1993)
"Daughter"
(1993)
"Animal"
(1994)
Музичко видео
"Daughter" на YouTube
Звучен извадок
Податотека:Daughter.ogg

„Daughter“ — песна на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавена во 1993 година како втор сингл од вториот студиски албум на групата Vs. (1993). Иако за нејзиното објавување се заслужни сите членови на групата, сепак текстот е напишан од вокалистот Еди Ведер и музика која првенствено ја напишал Стоун Госард.

Песната се нашла на првото место на американскиот Билборд магазин, минувајќи вкупно осум недели на првото место. „Daughter“ на крајот се искачила на 33-тото место на Hot 100 Airplay, со што станала првиот сингл на групата од топ 40. Надвор од САД, песната достигнала на место број 16 во Канада и како сингл кој се искачил на највисоките места во Ирска. „Daughter“ достигнала и место број 11 во Нов Зеланд и број 18 во Австралија и Велика Британија.

Песната била вклучена во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam во 2004 година, „Rearviewmirror (Greatest Hits 1991–2003)“.

Потекло и снимање

[уреди | уреди извор]

Гитаристот Стоун Госард користел акустична гитара произведена од компанијата Гилд, при компонирањето на музиката. Басистот Џеф Амент свири исправен бас во песната. Гитаристот Мајк Мекриди изјавил: „Тоа е едно од ретките сола што навистина морав да седнам и да вежбам“. Тапанарот Дејв Абруцезе за песната изјавил:

Кога првично работевме на „Daughter“, направив многу работи. Но, кога влеговме да го снимиме, Брендан [О’Брајан] предложи да се обиде нешто поразлично, само да се искористи ударот и замката. Тоа беше патување, бидејќи веќе половина година ја свиревме таа песна и јас бев некако навикнат на она што го работев претходно. Отпрвин бев како: „Па ... добро ...“, па поставив удар од 26 ”, стапица и том од 18” за подот, а ние едноставно ги искористивме микрофонот на собата и тргнавме по него. Тоа всушност ми донесе сосема нова димензија на песната, и ми беше навистина свежо да ја свирам така. Во живо, јас некако ги мешам двата пристапа заедно.[3]

Еди Ведер за песната „Daughter“ изјавил:

Детето во таа песна очигледно има потешкотии во учењето, и само во последните неколку години тие навистина можеа да ги дијагностицираат овие тешкотии во учењето, на кои претходно се гледаше како лошо однесување; што беше тоа. Овие деца, бидејќи се чинеа дека не можат или не сакаат да научат, ќе завршат со... Песната завршува, знаете, со оваа идеја за засенчување на нијансите - за да можат соседите да видат што ќе се случи понатаму. Она што боли кај срањата е тоа што на крајот се дефинираат животите на луѓето. Тие мораат да живеат со таа злоупотреба до крајот на животот. Добрите, креативни луѓе едноставно се уништуваат[4]

  1. „Pearl Jam "Daughter". pearljam.com.
  2. Chick, Stevie (April 6, 2016). „Pearl Jam – 10 of the best“. The Guardian. Посетено на December 29, 2020.
  3. Peiken, Matt (декември 1993). „Dave Abbruzzese of Pearl Jam“. Modern Drummer. Архивирано од изворникот на јули 21, 2011. Посетено на јули 1, 2007.
  4. Jones, Allan. Pearl Jam - The Illustrated Story, A Melody Maker Book. Hal Leonard Corp, 1995. ISBN 0-7935-4035-6

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]