Прејди на содржината

Мајк Мекриди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајк Мекриди
Мајк Мекриди со Pearl Jam во 2009 година
Животописни податоци
Родено имеМајкл Дејвид Мекриди
Познат(а) и какоПетстер, Мекмелти
Роден(а)5 април 1966(1966-04-05)(58 г.)
Пенсакола, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ, хардрок панк, хардрок , хеви метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментигитара, пејач, тапани
Период на активност1979–денес
ИздавачиMonkeywrench, A&M, Епик Рекордс, Columbia, J
СоработнициPearl Jam, Temple of the Dog, Mad Season, The Rockfords, Shadow '86, Flight to Mars, Levee Walkers, Walking Papers, M.A.C.C., Phil Collen
Значајни инструменти
Fender Stratocaster
Fender Telecaster
Gibson Les Paul
Gibson Les Paul Junior
Gibson SG

Мајкл Дејвид „Мајк“ Мекриди (роден на 5 април 1966 во Пенсакола) — американски музичар и гитарист, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Заедно со Стоун Госард, Џеф Амент и Еди Ведер се основачи на бендот, а исто така е познат и по неговата работа во 1980-тите години во гранџ-групите од Green River и Mother Love Bone, со седиште во Сиетл. Освен во овие групи, Мајк бил член и во Flight to Mars, Temple of the Dog, Mad Season и The Rockfords.

Мекриди бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

  1. „Inductees: Pearl Jam“. Rock & Roll Hall of Fame. Посетено на 20 December 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]