Стоун Госард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стоун Госард
Стоун Госард со Pearl Jam во 2007
Биографски податоци
Родено име Стоун Карпентер Госард
Познат(а) и како Карпентер Њутон
Роден(а) јули 20 1966 (1966-07-20) (52 г.)
Сиетл, САД
Жанрови алтернативен рок, гранџ, glam punk, панк рок, хеви метал, глам метал
Занимања музичар, текстописец
Инструменти гитара, тапани, пејач, пијано,
Период на активност 1984–денес
Издавачи Monkeywrench, Homestead, Sub Pop, Stardog, Mercury, A&M, Epic, Sony, Redline, J C/Z, Glitterhouse, livewire
Соработници Pearl Jam, Green River, Brad, Mother Love Bone, Temple of the Dog
Значајни инструменти
Фендер стратокастер
Фендер телекастер
Гибсон Лес Пол

Стоун Госард (роден на 20 јули 1966 во Сиетл) — американски музичар и гитарист, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Заедно со Џеф Амент, Мајк Мекреди и Еди Ведер, тој е еден од основачите на Pearl Jam. Госард исто така е познат по својата работа пред Pearl Jam со 1980-тите години во гранџ групите Green River и Mother Love Bone, а има придонес за музичката индустрија како продуцент и сопственик на издавачка куќа и студио за снимање. Госард бил исто така член на групите Temple of the Dog и Brad. Во 2001 година, Госард го издал својот прв соло албум, Бејлиф. Неговиот втор соло албум Moonlander следел во 2013 година.

Стоун Госард бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Inductees: Pearl Jam“. https://www.rockhall.com/inductees/pearl-jam. посет. 20 декември 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]