Прејди на содржината

Dissident (песна од Pearl Jam)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Dissident“
Податотека:Pearl Jam - Dissident album cover.jpg
Single од Pearl Jam
од албумот Vs.
B-side"Rearviewmirror" (live)
Пуштена16 мај 1994
Снименамарт - мај 1993
ЖанрГранџ
Должина3:35
МаркаЕпик Рекордс
Песнописец
Продуцент(и)
Pearl Jam ― синглова хронологија
"Animal"
(1994)
"Dissident"
(1994)
"Spin the Black Circle"
(1994)
Музичко видео
"Dissident" на YouTube

„Dissident“ — песна на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавена во 1993 година како четврти сингл од вториот студиски албум на групата Vs. (1993)[1]. За нејзиното објавување се заслужни сите членови на групата, Еди Ведер, Џеф Амент, Стоун Госард, Мајк Мекриди и Дејв Абруцезе. Според Ведер, „Dissident“ е за жена која тајно засолнува бегалец, но на крајот го претвора во власт бидејќи повеќе не може да го поддржува, што ја тера да се чувствува виновна за својата одлука.

Песната се искачила на 3 место на американскиот Билборд магазин. Достигнала број 2 во Норвешка и број 7 во Финска и Ирска. „Dissident (Дел 2)“ исто така била објавена како сингл, достигнувајќи број 2 во Холандија и број 19 во Франција, а две верзии во живо забележале успех во Данска и Норвешка.

Песната била вклучена во албумот на најголемите хитови на Pearl Jam во 2004 година, „Rearviewmirror (Greatest Hits 1991–2003)[2].

  1. „Pearl Jam – Vs.. AllMusic. Посетено на October 31, 2020.
  2. „Pearl Jam – Rearviewmirror: Greatest Hits 1991-2003. AllMusic. Посетено на October 31, 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]