Прејди на содржината

Yield (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Yield“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден3 февруари 1998
Снименфевруари –септември 1997
Жанр
Траење48:37
Издавачка куќаЕпик Рекордс
ПродуцентБрендан О'Бриен, Pearl Jam
Pearl Jam — Хронологија
No Code
(1996)
Yield
(1996)
Binaural
(2000)
Издадени песни од Yield
  1. "Given to Fly"
    Издадена: 22 декември 1997
  2. "Wishlist"
    Издадена: 5 мај 1998

Yield“ — петтиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 3 февруари 1998 година преку Епик Рекордс. По кратка промотивна турнеја за нивниот претходен албум No Code (1996), Pearl Jam го снимил Yield во текот на 1997 година во Studio Litho и Studio X во Сиетл, Вашингтон. Албумот бил поздравен како враќање на раниот, едноставен рок-звук на бендот, и ги означил заедничките напори на бендот за создавање на музиката. Најголемиот дел од текстовитесе напишани од вокалистот Еди Ведер и текстовите се занимаваат со контемплативни теми, иако се гледаат на попозитивен начин во споредба со претходната работа на бендот.

Албумот добил позитивни критики и дебитирал на второто место на Билборд 200. За разлика од No Code, каде албумот наскоро по неговото објавување започнал да паѓа на листите, Yield на крајот го надминал својот претходник. Бендот направил повеќе промоции за албумот во споредба со No Code, вклучувајќи го и враќањето на целосната турнеја и објавувањето на музичко видео за песната Do the Evolution. Албумот е последното издание на бендот со тапанарот Џек Ајронс, кој го напуштил бендот за време на промотивната турнеја на албумот.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер

Side one
Бр. Наслов Траење
1. Brain of J.“   2:59
2. „Faithfull“   4:18
3. „No Way“   4:19
4. Given to Fly“   4:01
5. Wishlist“   3:26
6. „Pilate“   3:00
7. Do the Evolution“   3:54
8. “   1:06
9. „MFC“   2:27
10. „Low Light“   3:46
11. In Hiding“   5:00
12. „Push Me, Pull Me[I]“   2:28
13. „All Those Yesterdays[II]“   7:47
Вк. траење:
48:37

Надворешни врски[уреди | уреди извор]