Џеф Амент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џеф Амент
Џеф Амент во 2009 година
Биографски податоци
Родено имеЏефри Џеф Амент
Познат(а) и какоАл Ноустрит
Роден(а)март 10 1963 (1963-03-10) (56 г.)
Хавер, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ, хардрок панк, хардрок , хеви метал, експериментален рок
Занимањамузичар, текстописец
Инструментибас гитара, пејач, гитара,
Период на активност1981–денес
ИздавачиMonkeywrench, Homestead, Sub Pop, Stardog, Mercury, A&M, Epic, J
СоработнициPearl Jam, Green River, Mother Love Bone, War Babies, Temple of the Dog, Three Fish, Derranged Diction, RNDM
Значајни инструменти
Fender Precision Bass, Fender Jazz Bass

Џефри Ален Џеф Амент (роден на 10 март 1963 во Хавер) — американски музичар и текстописец, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Заедно со Стоун Госард, Мајк Мекреди и Еди Ведер се основачи на бендот, а исто така е познат и по неговата работа во 1980-тите години во гранџ-групите од Green River и Mother Love Bone, со седиште во Сиетл. Освен во овие групи, Амент бил член и во Temple of the Dog, Tres Mts., Three Fish и RNDM.

Во 2008 година, Амент го издал својот прв соло албум, Tone. Вториот соло албум, While My Heart Beats, следел во 2012 година.

Џеф Амент бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Inductees: Pearl Jam“. Rock & Roll Hall of Fame. конс. 20 December 2016.