Мајк Мекреди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајк Мекреди
Мајк Мекреди со Pearl Jam во 2009 година
Биографски податоци
Родено имеМајкл Дејвид Мекреди
Познат(а) и какоПетстер, Мекмелти
Роден(а)април 5 1966 (1966-04-05) (53 г.)
Пенсакола, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ, хардрок панк, хардрок , хеви метал
Занимањамузичар, текстописец
Инструментигитара, пејач, тапани
Период на активност1979–денес
ИздавачиMonkeywrench, A&M, Epic, Columbia, J
СоработнициPearl Jam, Temple of the Dog, Mad Season, The Rockfords, Shadow '86, Flight to Mars, Levee Walkers, Walking Papers, M.A.C.C., Phil Collen
Значајни инструменти
Fender Stratocaster
Fender Telecaster
Gibson Les Paul
Gibson Les Paul Junior
Gibson SG

Мајкл Дејвид „Мајк“ Мекреди (роден на 5 април 1966 во Пенсакола) — американски музичар и гитарист, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Заедно со Стоун Госард, Џеф Амент и Еди Ведер се основачи на бендот, а исто така е познат и по неговата работа во 1980-тите години во гранџ-групите од Green River и Mother Love Bone, со седиште во Сиетл. Освен во овие групи, Мајк бил член и во Flight to Mars, Temple of the Dog, Mad Season и The Rockfords.

Мекреди бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Inductees: Pearl Jam“. Rock & Roll Hall of Fame. конс. 20 December 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]