Pearl Jam (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Pearl Jam“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден2 мај 2006
Снименноември 2004 – февруари 2006
Жанр
Траење49:44
Издавачка куќаJ
Pearl Jam — Хронологија
Riot Act
(2002)
Pearl Jam
(2006)
Backspacer
(2009)
Издадени песни од Pearl Jam
  1. "World Wide Suicide"
    Издадена: 14 март 2006
  2. "Life Wasted"
    Издадена: 28 август 2006
  3. "Gone"
    Издадена: 7 октомври 2006

Pearl Jam“ — осмиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 2 мај 2006 година преку J Records. Албумот бил првото и единствено издание на групата за J Records. Албумот бил издаден по скоро четири години од нивниот последен албум Riot Act (2002). Групата започнала со работа на во ноември 2004 година во Студио Х во Сиетл, Вашингтон и завршила во февруари 2006 година.

Музиката од албумот била прогласена за враќање во корените на групата, со акцент на ажурирани песни со агресивен звук. Стиховите на песните се претежно раскажани од гледна точка на ликовите и се занимаваат со социо-политички теми во Соединетите држави во тој период, како што е Војната против теророт.

Албумот бил критички добро прифатен и имал комерцијален успех, дебитирајќи на првото место на Билборд 200. Албумот имал три синглови - „World Wide Suicide“, „Life Wasted“ и „Gone“. Бендот го поддржал албумот со целосна светска турнеја во 2006 година.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер, освен означените. 

Side one
Бр. Наслов Траење
1. Life Wasted“   3:54
2. World Wide Suicide“   3:29
3. „Comatose“   2:19
4. „Severed Hand“   4:30
5. „Marker in the Sand“   4:23
6. „Parachutes“   3:36
7. „Unemployable“   3:04
8. „Big Wave“   2:58
9. Gone“   4:09
10. Wasted Reprise[II]“   0:53
11. „Army Reserve“   3:45
12. „Come Back“   5:29
13. „Inside Job[I]“   7:08
Вк. траење:
49:44

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Erlewine, Stephen Thomas. „allmusic ((( Pearl Jam > Review )))“. Allmusic. Посетено на 2009-03-21.