Прејди на содржината

Binaural (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Binaural“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден16 мај 2000
Снименсептември 1999 – јануари 2000
Жанр
Траење48:37
Издавачка куќаЕпик Рекордс
ПродуцентPearl Jam
Pearl Jam — Хронологија
Yield
(1998)
Binaural
(1996)
Riot Act
(2000)
Издадени песни од Binaural
  1. "Nothing as It Seems"
    Издадена: 22 април 2000
  2. "Wishlist"
    Издадена: 18 јули 2000

Binaural“ — шестиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 16 мај 2000 година преку Епик Рекордс. По целосната турнеја за поддршка на неговиот претходен албум Yield (1998), Pearl Jam направил кратка пауза пред да започне кон крајот на 1999 година да работи на нов албум. За време на продукцијата на албумот, бендот се соочил со пречки како што била авторска блокада на пејачот Еди Ведер, и влезот на гитаристот Мајк Мекреди во болница за рехабилитација поради зависност. Ова е првиот албум на Pearl Jam, во кој учествува поранешниот тапанар на Soundgarden, Мет Камерон, кој се приклучил на групата во 1998 година по заминувањето на Џек Ајронс.

Во музиката на албумот постои експериментален звук. Текстовите главно се занимаваат со социјална критика. Албумот добил позитивни критики и дебитирал на второто место на Билборд 200.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер,, сета музика искомпонирана од Еди Ведер.

Бр. Наслов Траење
1. „Breakerfall“   2:19
2. „Gods' Dice“   2:26
3. „Evacuation“   2:56
4. Light Years“   5:06
5. Nothing as It Seems“   5:22
6. „Thin Air“   3:32
7. „Insignificance“   4:28
8. „Of the Girl[*]“   5:07
9. Grievance“   3:14
10. „Rival[*]“   3:38
11. „Sleight of Hand[*]“   4:47
12. „Soon Forget[*]“   1:46
13. „Parting Ways[I]“   7:17
Вк. траење:
52:05

Надворешни врски[уреди | уреди извор]