Riot Act (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Riot Act“
Студиски албум од Pearl Jam
Издаден12 ноември 2002
Снименфевруари-март 2002
Жанруметнички рок
Траење54:15
Издавачка куќаЕпик Рекордс
ПродуцентАдам Каспер, Pearl Jam
Pearl Jam — Хронологија
Binaural
(2000)
Riot Act
(2002)
Pearl Jam
(2006)
Издадени песни од Riot Act
 1. "I Am Mine"
  Издадена: 8 октомври 2002
 2. "Bu$hleaguer"
  Издадена: 15 ноември 2002
 3. "Save You"
  Издадена: 11 ноември 2003
 4. "Love Boat Captain"
  Издадена: 18 февруари 2003

Riot Act “ — седмиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 12 ноември 2002 година преку Епик Рекордс. По целосната турнеја за промоција на претходниот албум, Binaural (2000), групата направила едногодишна пауза. Групата се реконструирала во почетокот на 2002 година и започнала со работа на нов албум. Музиката на албумот била разновидна, вклучувајќи песни под влијание на фолк, уметнички рок и експериментален рок. Стиховите се занимаваат со морталитет и егзистенцијализам, со влијание и од политичката клима по терористичките напади на 11 септември 2001 година и случајната смрт на девет навивачи за време на настапот на групата на Фестивалот Роскилде во 2000 година.

Бендот го промовирал албумот со политички наполнета турнеја во 2003 година. Албумот добил претежно позитивни критики.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. Наслов Траење
1. „Can't Keep“   3:39
2. Save You“   3:50
3. Love Boat Captain“   4:36
4. „Cropduster“   3:51
5. „Ghost“   3:15
6. I Am Mine“   3:35
7. Thumbing My Way“   4:10
8. You Are“   4:30
9. „Get Right“   2:38
10. „Green Disease“   2:41
11. „Help Help“   3:35
12. „Bu$hleaguer“   3:57
13. ½ Full“   4:10
14. „Arc“   1:05
15. „All or None“   4:37
Вк. траење:
54:15

Надворешни врски[уреди | уреди извор]