Backspacer (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Backspacer“
Податотека:Pearl jam backspacer.jpg
Студиски албум од Pearl Jam
Издаденсептември 20 2009 (2009-09-20)
Снимен16 февруари – 30 април 2009
Жанр
Траење36:38
Издавачка куќаMonkeywrench
ПродуцентБрендан О’Брајан
Pearl Jam — Хронологија
Pearl Jam
(2006)
Backspacer
(2009)
Live on Ten Legs
(2011)
Издадени песни од Pearl Jam
 1. "The Fixer"
  Издадена: 24 август 2009
 2. "Got Some"/"Just Breathe"
  Издадена: 31 октомври 2009
 3. "Amongst the Waves"
  Издадена: 17 мај 2010

Backspacer“ — деветтиот студиски албум на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавен на 20 септември 2009 година. Членовите на групата започнале да пишуваат инструментални и демо песни во 2007 година, а се собрале во 2008 година за да работат на албумот. Албумот бил снимен од февруари до април 2009 година со продуцентот Брендан О’Брајан, кој работел на секој албум на групата, освен на нивниот прв албум Ten. Материјалот бил снимен во Henson Recording Studios во Лос Анџелес, Калифорнија. Албумот - најкраткиот во кариерата на групата - има стихови со пооптимистички политички изглед за разлика од претходните Riot act и Pearl Jam, нешто што фронтменот Еди Ведер го припишал на изборот на Барак Обама за претседател на САД.

Албумот имал три синглови - „The Fixer“, „Got Some“ и „Just Breathe“. Албумот бил критички добро прифатен, а албумот се нашол на топ листите во Канада, Австралија и Нов Зеланд[2].

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Еди Ведер, сета музика искомпонирана од Ведер, освен означената.

Side one
Бр. Наслов Траење
1. „Gonna See My Friend“   2:47
2. „Got Some“   3:01
3. The Fixer“   2:57
4. „Johnny Guitar“   2:49
5. Just Breathe“   3:34
6. Amongst the Waves“   3:57
7. „Unthought Known“   4:08
8. „Supersonic“   2:38
9. „Speed of Sound“   3:34
10. „Force of Nature“   4:03
11. „The End“   2:55
Вк. траење:
36:38
Canadian iTunes bonus track
Бр. Наслов Траење
12. Better Man(во живо) 4:56
Amazon.co.uk bonus track
Бр. Наслов Траење
12. Immortality(во живо) 6:07

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Goodman, William (September 30, 2009). „Pearl Jam's 'Backspacer' Hits No.1!“. Spin. Посетено на September 7, 2017.
 2. 2,0 2,1 Love, Joshua. "Pearl Jam: Backspacer". Pitchfork. September 22, 2009. Посетено на September 22, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]