Прејди на содржината

Green River (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Green River
ПотеклоСиетл, Вашингтон
Жанрови
Период на активност1984–1988, 2008–2009
(1993, 2018)
ИздавачиHomestead, Sub Pop
СоработнициLimp Richerds, Spluii Numa, Mudhoney, Mother Love Bone, Love Battery, Temple of the Dog, Pearl Jam, Brad, Three Fish
Поранешни членови
Џеф Ејмент
Марк Арм
Стив Тарнер
Алекс Висент
Стоун Госард
Брус Фаирведер

Green River — поранешна американска рок музичка група која била формирана во Сиетл, Вашингтон во 1984 година. Иако групата имала многу мало комерцијално влијание надвор од родниот Сиетл, таа била пионер на жанрот гранџ. Стилот на гранџот бил прикажан како во музиката на групата, така и во музиката што нејзините членови ќе ја создадат во нивните идни бендови, вклучувајќи ги Pearl Jam и Mudhoney. Green River повторно се обединила за неколку концерти во живо во 2008 и 2009 година.

  1. Huey, Steve. „Green River | Biography & History“. AllMusic. Посетено на December 28, 2017.
  2. 2,0 2,1 „MudHoney biography“. Посетено на 22 February 2018.
  3. Erlewine, Stephen. „AllMusic - Soundgarden“. All Music. Посетено на 22 February 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]