Go (песна од Pearl Jam)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Go“
Податотека:Pearl Jam - Go single cover.jpg
Single од Pearl Jam
од албумот Vs.
B-side"Elderly Woman Behind the Counter in a Small Town" (acoustic) / "Alone"
Пуштена25 октомври 1993
Снименамарт 1993
ЖанрГранџ
Должина3:12
МаркаЕпик Рекордс
ПеснописецЕди Ведер, Дејв Абруцезе
Продуцент(и)Брендан О'Бриен, Pearl Jam
Pearl Jam singles chronology
"Oceans"
(1992)
"Go"
(1993)
"Daughter"
(1993)
Звучен извадок
Податотека:Go (Pearl Jam) song sample.ogg

„Go“ — песна на американскиот рок бенд Pearl Jam, објавена во 1993 година како прв сингл од вториот студиски албум на групата Vs. (1993). Иако за нејзиното објавување се заслужни сите членови на групата, сепак текстот е напишан од вокалистот Еди Ведер и музика која првенствено ја напишал тапанарот Дејв Абруцезе. Песната се искачила на третото место на табелата на Билборд албум рок траки и на второто место во Нов Зеланд (нивната песна со највисок рејтинг заедно со „ Spin the Black Circle“), и добила номинација за Греми за најдобра Хард Рок Изведба на хард рок во 1995 година. Песната била вклучена во албумот на најголемите хитови на групата во 2004 година, „rearviewmirror (Greatest Hits 1991–2003)

Потекло и снимање[уреди | уреди извор]

„Go“ била една од песните што бендот ја создала во текот на првата недела од снимањето за Vs.[1] Главниот дел од музиката го направил тапанарот Дејв Абруцезе. [2] Тој првично ја напишал музиката за песната користејќи акустична гитара. Тој изјавил: „За создавањето на песната, едноставно случајно зедов гитара во вистински момент. Стоун ме праша што свирам и почна да свири со мене, а потоа и Џеф, а Еди започна да пее со тоа и се претвори во песна.“

Во книгата на Ким Нили Five Against One: The Pearl Jam Story, Абруззи се потсмева дека вокалистот Еди Ведер му рекол дека го напишал текстот за „Go“ за неговиот пикап. [3] Можеби ова е паметна шега на хорот на песната „Please don't go on me“, но целосниот текст на песната сугерира дека има многу посериозна природа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crowe, Cameron (1993-10-28). „Five Against the World“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2007-06-19. Посетено на 2007-06-23.
  2. Garbarini, Vic. "Spit Fire". Guitar World. February 1995.
  3. Neely, Kim. Five Against One. Diane Publishing Company, 1999. ISBN 0-7567-7409-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]