Прејди на содржината

1887 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1887 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Валентин Серов - Девојка со праски, инаугурирајќи го рускиот импресионизам
Хана Хирш-Паули - Време за појадок
Паскал Дагнан-Буверет - Бретонски жени при помилување
Илjа Репин - Портрет на Лео Николаевич Толстој
Леон Августин Лермит - Земјоделците
Ото Баше - Крунисување на Кристијан IV, 1596

Родени[уреди | уреди извор]

Јануари до јуни[уреди | уреди извор]

Јули до декември[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Baron, Wendy (2006). Sickert: paintings and drawings. New Haven: Yale University Press. стр. 586. ISBN 978-0-300-11129-3. Посетено на 2009-12-22.
  2. Walther, Ingo F.; Suckle, Robert; Wundram, Manfred (2002). Masterpieces of Western Art. 1. Cologne: Taschen. стр. 760. ISBN 978-3-8228-1825-1. Посетено на 2009-12-22.
  3. Clement, Russell T.; Houzé, Annick (1999). Neo-impressionist painters. Greenwood Publishing Group. стр. 396. ISBN 978-0-313-30382-1. Посетено на 2009-12-22.
  4. Letter 510 Архивирано на 13 мај 2016 г., 15 July 1888. There are two short accounts of this exhibition, one based on information supplied by Seurat and the other written by Bernard. For the paintings exchanged, see Annet Tellegen, "Vincent en Gauguin. Schilderijenruil in Parijs", Museumjournaal 1966, pp. 42–44.