1084 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1085 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1085 п.н.е.
MLXXXIV BC
Староегипетска ераXX династија, 105
Старогрчка ера309 пред 1. олимпијада
Асирски календар3666
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1677
Берберски календар−134
Будистички календар−540
Бурмански календар−1722
Византиски календар4424–4425
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1612 или 1552
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1613 или 1553
Коптски календар−1368 – −1367
Етиопски календар−1092 – −1091
Еврејски календар2676–2677
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1028 – −1027
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2016–2017
Холоценски календар8916
Ирански календар1706 п.п. – 1705 п.п.
Исламски календар1758 п.х. – 1757 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1249
Мингуо-календар2996 пред Р. Кина
民前2996年
Нанакшахи−2552
Тајландски сончев календар−542 – −541
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−958 или −1339 или −2111
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−957 или −1338 или −2110

1084 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1084. година пред новата ера, 84. од вториот милениум п.н.е., 84. од 11 век п.н.е. и петта од 1080-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4424 и 4425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2676 и 2677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 331 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1084 година се протега во 1552 и 1553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1612 и 1613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 541 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1757 и 1756 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...