1063 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1064 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1064 п.н.е.
MLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 14
Старогрчка ера288 пред 1. олимпијада
Асирски календар3687
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1656
Берберски календар−113
Будистички календар−519
Бурмански календар−1701
Византиски календар4445–4446
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1633 или 1573
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1634 или 1574
Коптски календар−1347 – −1346
Етиопски календар−1071 – −1070
Еврејски календар2697–2698
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1007 – −1006
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2037–2038
Холоценски календар8937
Ирански календар1685 п.п. – 1684 п.п.
Исламски календар1737 п.х. – 1736 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1270
Мингуо-календар2975 пред Р. Кина
民前2975年
Нанакшахи−2531
Тајландски сончев календар−521 – −520
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−937 или −1318 или −2090
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−936 или −1317 или −2089

1063 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1063. година пред новата ера, 63. од вториот милениум п.н.е., 63. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1060-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4445 и 4446 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3687 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2697 и 2698 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 310 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1063 година се протега во 1573 и 1574, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1633 и 1634 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 520 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1736 и 1735 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...