Прејди на содржината

1011 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1012 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1012 п.н.е.
MXI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 66
Старогрчка ера236 пред 1. олимпијада
Асирски календар3739
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1604
Берберски календар−61
Будистички календар−467
Бурмански календар−1649
Византиски календар4497–4498
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1685 или 1625
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1686 или 1626
Коптски календар−1295 – −1294
Етиопски календар−1019 – −1018
Еврејски календар2749–2750
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−955 – −954
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2089–2090
Холоценски календар8989
Ирански календар1633 п.п. – 1632 п.п.
Исламски календар1683 п.х. – 1682 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1322
Мингуо-календар2923 пред Р. Кина
民前2923年
Нанакшахи−2479
Тајландски сончев календар−469 – −468
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−885 или −1266 или −2038
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−884 или −1265 или −2037

1011 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1011. година пред новата ера, 11. од вториот милениум п.н.е., 11. од 11 век п.н.е. и втора од 1010-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4497 и 4498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2749 и 2750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 258 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1011 година се протега во 1625 и 1626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1685 и 1686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 468 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1682 и 1681 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...