1016 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1017 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1017 п.н.е.
MXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 61
Старогрчка ера241 пред 1. олимпијада
Асирски календар3734
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1609
Берберски календар−66
Будистички календар−472
Бурмански календар−1654
Византиски календар4492–4493
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1680 или 1620
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1681 или 1621
Коптски календар−1300 – −1299
Етиопски календар−1024 – −1023
Еврејски календар2744–2745
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−960 – −959
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2084–2085
Холоценски календар8984
Ирански календар1638 п.п. – 1637 п.п.
Исламски календар1688 п.х. – 1687 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1317
Мингуо-календар2928 пред Р. Кина
民前2928年
Нанакшахи−2484
Тајландски сончев календар−474 – −473
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−890 или −1271 или −2043
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−889 или −1270 или −2042

1016 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1016. година пред новата ера, 16. од вториот милениум п.н.е., 16. од 11 век п.н.е. и седма од 1010-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4492 и 4493 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3734 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2744 и 2745 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 263 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1016 година се протега во 1620 и 1621, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1680 и 1681 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 473 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1687 и 1686 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...