Прејди на содржината

1055 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1056 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1056 п.н.е.
MLV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 22
Старогрчка ера280 пред 1. олимпијада
Асирски календар3695
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1648
Берберски календар−105
Будистички календар−511
Бурмански календар−1693
Византиски календар4453–4454
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1641 или 1581
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1642 или 1582
Коптски календар−1339 – −1338
Етиопски календар−1063 – −1062
Еврејски календар2705–2706
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−999 – −998
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2045–2046
Холоценски календар8945
Ирански календар1677 п.п. – 1676 п.п.
Исламски календар1729 п.х. – 1727 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1278
Мингуо-календар2967 пред Р. Кина
民前2967年
Нанакшахи−2523
Тајландски сончев календар−513 – −512
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−929 или −1310 или −2082
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−928 или −1309 или −2081

1055 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1055. година пред новата ера, 55. од вториот милениум п.н.е., 55. од 11 век п.н.е. и шеста од 1050-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4453 и 4454 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3695 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2705 и 2706 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 302 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1055 година се протега во 1581 и 1582, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1641 и 1642 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 512 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1728 и 1726 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...