1090 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1091 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1091 п.н.е.
MXC п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 99
Старогрчка ера315 пред 1. олимпијада
Асирски календар3660
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1683
Берберски календар−140
Будистички календар−546
Бурмански календар−1728
Византиски календар4418–4419
Кинески календар己酉(зем. петел)
1606 или 1546
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1607 или 1547
Коптски календар−1374 – −1373
Етиопски календар−1098 – −1097
Еврејски календар2670–2671
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1034 – −1033
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2010–2011
Холоценски календар8910
Ирански календар1712 п.п. – 1711 п.п.
Исламски календар1765 п.х. – 1764 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1243
Мингуо-календар3002 пред Р. Кина
民前3002年
Нанакшахи−2558
Тајландски сончев календар−548 – −547
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−964 или −1345 или −2117
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−963 или −1344 или −2116

1090 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1090. година пред новата ера, 90. од вториот милениум п.н.е., 90. од 11 век п.н.е. и прва од 1090-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4418 и 4419 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3660 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2670 и 2671 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 337 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1090 година се протега во 1546 и 1547, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1606 и 1607 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 547 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1764 и 1763 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...