1088 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1089 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1089 п.н.е.
MLXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 101
Старогрчка ера313 пред 1. олимпијада
Асирски календар3662
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1681
Берберски календар−138
Будистички календар−544
Бурмански календар−1726
Византиски календар4420–4421
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1608 или 1548
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1609 или 1549
Коптски календар−1372 – −1371
Етиопски календар−1096 – −1095
Еврејски календар2672–2673
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1032 – −1031
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2012–2013
Холоценски календар8912
Ирански календар1710 п.п. – 1709 п.п.
Исламски календар1763 п.х. – 1761 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1245
Мингуо-календар3000 пред Р. Кина
民前3000年
Нанакшахи−2556
Тајландски сончев календар−546 – −545
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−962 или −1343 или −2115
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−961 или −1342 или −2114

1088 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1088. година пред новата ера, 88. од вториот милениум п.н.е., 88. од 11 век п.н.е. и деветта од 1080-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4420 и 4421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2672 и 2673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 335 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1088 година се протега во 1548 и 1549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1608 и 1609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 545 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1762 и 1760 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...