1078 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1079 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1079 п.н.е.
MLXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 111
Старогрчка ера303 пред 1. олимпијада
Асирски календар3672
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1671
Берберски календар−128
Будистички календар−534
Бурмански календар−1716
Византиски календар4430–4431
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1618 или 1558
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1619 или 1559
Коптски календар−1362 – −1361
Етиопски календар−1086 – −1085
Еврејски календар2682–2683
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1022 – −1021
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2022–2023
Холоценски календар8922
Ирански календар1700 п.п. – 1699 п.п.
Исламски календар1752 п.х. – 1751 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1255
Мингуо-календар2990 пред Р. Кина
民前2990年
Нанакшахи−2546
Тајландски сончев календар−536 – −535
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−952 или −1333 или −2105
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−951 или −1332 или −2104

1078 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1078. година пред новата ера, 78. од вториот милениум п.н.е., 78. од 11 век п.н.е. и деветта од 1070-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4430 и 4431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2682 и 2683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 325 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1078 година се протега во 1558 и 1559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1618 и 1619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 535 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1751 и 1750 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...