1048 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1049 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1049 п.н.е.
MXLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 29
Старогрчка ера273 пред 1. олимпијада
Асирски календар3702
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1641
Берберски календар−98
Будистички календар−504
Бурмански календар−1686
Византиски календар4460–4461
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1648 или 1588
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1649 или 1589
Коптски календар−1332 – −1331
Етиопски календар−1056 – −1055
Еврејски календар2712–2713
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−992 – −991
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2052–2053
Холоценски календар8952
Ирански календар1670 п.п. – 1669 п.п.
Исламски календар1721 п.х. – 1720 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1285
Мингуо-календар2960 пред Р. Кина
民前2960年
Нанакшахи−2516
Тајландски сончев календар−506 – −505
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−922 или −1303 или −2075
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−921 или −1302 или −2074

1048 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1048. година пред новата ера, 48. од вториот милениум п.н.е., 48. од 11 век п.н.е. и деветта од 1040-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4460 и 4461 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3702 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2712 и 2713 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 295 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1048 година се протега во 1588 и 1589, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1648 и 1649 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 505 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1720 и 1719 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...