Прејди на содржината

1027 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1028 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1028 п.н.е.
MXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 50
Старогрчка ера252 пред 1. олимпијада
Асирски календар3723
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1620
Берберски календар−77
Будистички календар−483
Бурмански календар−1665
Византиски календар4481–4482
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1669 или 1609
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1670 или 1610
Коптски календар−1311 – −1310
Етиопски календар−1035 – −1034
Еврејски календар2733–2734
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−971 – −970
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2073–2074
Холоценски календар8973
Ирански календар1649 п.п. – 1648 п.п.
Исламски календар1700 п.х. – 1699 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1306
Мингуо-календар2939 пред Р. Кина
民前2939年
Нанакшахи−2495
Тајландски сончев календар−485 – −484
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−901 или −1282 или −2054
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−900 или −1281 или −2053

1027 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1027. година пред новата ера, 27. од вториот милениум п.н.е., 27. од 11 век п.н.е. и осма од 1020-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4481 и 4482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2733 и 2734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 274 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1027 година се протега во 1609 и 1610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1669 и 1670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 484 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1699 и 1698 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...